СВО катнашучыларына карата җинаять эшләрен туктатып тору һәм туктату өлкәсендәге законнарга үзгәрешләр кертелде

2024 елның 17 октябре, пәнҗешәмбе

«Россия Федерациясе Җинаять кодексының 78.1 статьясына һәм Россия Федерациясе Җинаять-процессуаль кодексына үзгәрешләр кертү турында» 02.10.2024 № 340-ФЗ Федераль законы белән хәрби хезмәткә чакырылган җинаять кылган затларга карата җинаять эшләрен туктатып торуның хокукый механизмы билгеләнгән.

РФ ҖК 78.1 маддәсе нигезләмәләренә РФ ҖПК каралган очракларда хәрби часть (учреждение) командованиесе үтенече буенча Россия Федерациясе Кораллы Көчләренә хәрби хезмәткә чакырылган гаепләнүчеләргә (гаепләнүчеләргә) карата җинаять эшләрен туктатып тору мөмкинлеге өстәлгән.

Шул ук вакытта Җинаять-процессуаль законнар нормаларына, аерым алганда, ст. 28.2, 110, 238, 239, 253, 254 хәрби часть (учреждение) командованиесе үтенече нигезендә җинаять эшләре буенча эшне туктатып тору турында, чик кую чарасын гамәлдән чыгару турында, шулай ук гаепләнүчеләрнең (гаепләнүчеләрнең) күрсәтелгән категориясенә карата җинаять эшен яки җинаять эзәрлекләвен туктату турында суд тарафыннан карарлар кабул итү нигезләрен һәм тәртибен регламентлаштыра торган РФ УПК.

Моннан тыш, шундый ук хокукый механизм хәзер хөкем ителгәннәргә кагыла, аларга карата хөкем карары чыгарылган, әмма законлы көченә кермәгән, шул исәптән җинаять эше буенча апелляция производствосы стадиясендә (РФ Җинаять кодексының 45.1 бүлеге).

Моннан тыш, күрсәтелгән Федераль законда «Хәрби бурыч һәм хәрби хезмәт турында» 28.03.1998 № 53-ФЗ Федераль законның 51 маддәсенең 1 п.п. «а, в, о» п. п. каралган нигезләр буенча, ягъни хәрби хезмәттә булуның иң чик кире кайтуына, сәламәтлеге торышына ирешү буенча, шулай ук мобилизация чоры тәмамлану яки хәрби хәл бетерелү белән бәйле.

Шулай ук хәрби хезмәткәрне хәрби хезмәт узу чорында Дәүләт бүләге белән бүләкләү дә күрсәтелде.

Шулай итеп, күрсәтелгән үзгәрешләр җинаять эше буенча эшнең судка кадәрге стадиясендә шикләнелүчеләргә һәм гаепләнүчеләргә карата, беренче һәм икенче инстанция судларында, шулай ук җәза үтәүче хөкем ителгәннәргә карата гамәлгә ашырылырга мөмкин.

Закон 03.10.2024 рәсми басылып чыккан көненнән үз көченә керде.

Татарстан Республикасы Кайбыч районы прокуратурасы хәбәр итә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: