Татарстанда барлык районнар да терлек азыгы әзерләүгә керештеләр

2021 елның 17 июне, пәнҗешәмбе

Республика кырларында үсемлекләрне яфрактан тукландыруны уздыру турында Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган киңәшмәдә Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары — Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров сөйләде.

Киңәшмәне барлык мунициципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды. Киңәшмәдә ТР Премьер-министры Алексей Песошин катнашты.

Марат Җәббаров хәбәр иткәнчә, 7 июньдә Аксубай муниципаль районында АПК җитәкчеләре һәм белгечләре катнашында кыр форматындагы тематик семинар узды, анда кырлардагы агымдагы вәзгыятьне анализлап һәм явым-төшем кытлыгында авыл хуҗалыгы культураларының потенциалын саклау чаралары буенча.

Уҗымнарның тамыр системасы начар түгел һәм, димәк, туфрактан аз туклана. Шуңа күрә үсемлекләргә яфраклардан тукландыру аша ярдәм итәргә кирәк, диде министр.

Тулаем республика буенча 1 млн. гектардан артык азык-төлек алды, әмма районнарның һәм хуҗалыкларның активлыгы төрле. Июньнең икенче яртысыннан нәтиҗәле явым-төшем көтелә, һәм агымдагы бурыч — уңышны минималь югалтулар белән алу өчен, яңгырдан тыш туклану белән тәэмин итү, дип билгеләп үтте Марат Җәббаров.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы башлыгы республикада азык әзерләү компаниясе баруын билгеләп үтте. Терлек азыгының сыйфаты һәм продуктлылыгы аның оешканлыгына, технологияләрне үтәүгә бәйле булачак.

Республика авыл хуҗалыгы формированиеләренең терлек азыгына ихтыяҗы бер шартлы терлеккә уртача 30 центнер азык берәмлеге тәшкил итә. ачык.(чагыштыру өчен: 2020 елда-31,8 цн.к. ед. Физик авырлыкта бу-2 млн. 336 мең тоннадан артык (2020 елда-3260 мең тонна—, силос - 2 млн.569 мең тонна (2425 мең тонна), печән — 322 мең тонна. (671 мең тонна).

Планлаштырылган 445 мең гектар күпьеллык үләннең 186 мең гектары чабылган, бу 42% (2020 елда — 83 мең га). 440 мең тонна сенаж (2020 ел — 180 мең тонна) һәм 45 мең тонна печән (2020 елда — 3 мең тонна) әзерләнде.

Министр ассызыклаганча, бүгенге көндә республиканың барлык районнары терлек азыгы әзерләүгә керештеләр. Бер шартлы баш терлеккә иң зур күләмдә Тәтеш (10,26 ц.к.ед), Бөгелмә (9,2 ц. к.ед), Зәй (6,93 ц.к.ед), Түбән Кама (6,03 ц.к.ед) муниципаль районнарында әзерләнгән.

Саба районында мобиль оператив төркемнәр булдырылган, алар экспресс-анализатор (АгриНир) ярдәмендә салына торган массаның сыйфатын даими контрольдә тота.

Терлек азыгы әзерләүнең җитештерү-технологик процессларын дөрес итеп кору терлекчелек продукциясен җитештерүнең сыйфатына һәм күләменә турыдан-туры йогынты ясый, дип билгеләп үтте Марат Җәббаров. Ул искәрткәнчә, тупас азык әзерләүне оештыру-технологик контроль мәсьәләләре 2021 елның 17-29 маенда Әтнә авыл хуҗалыгы техникумы базасында оештырылган укуда каралды. Укулар Авыл хуҗалыгы формированиеләренең 100дән артык җитәкчесе һәм зоотехнигы, авыл хуҗалыгы идарәләренең терлекчелек буенча консультантлары узды.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы башлыгы районнар башлыкларына, холдинглар һәм хуҗалыклар җитәкчеләренә техниканы максималь рәвештә мобилизацияләргә һәм тәүлек буе эшне оештырырга, үләннәрнең беренче катын әзерләүне 20 июньгә төгәлләргә мөрәҗәгать итте.

Сусыл азык җитди булыр дип көтелә торган хуҗалыклар өчен өстәмә мәйданнар, беренче чиратта берьеллык үләннәрне җыеп алганнан соң, корылык шартларында Яхшы яшел масса бирә торган культуралар чәчәргә кирәк.

Марат Җәббаров республикада сөт һәм ит терлекчелеге зоотехник-селекционерларының икенче Бөтенроссия конкурсы турында хәбәр итте, ул 7-11 июньдә Биектау районының «Элита» племпедприятиесе һәм Казан дәүләт ветеринария медицинасы академиясе базасында узды. Конкурста Россиянең 63 төбәгеннән 314 вәкил катнашты. Ярышлар барышында катнашучылар автоматлаштырылган нәсел исәбен алып бару буенча һөнәри күнекмәләрне күрсәттеләр, шулай ук документларга анализ ясадылар һәм хайваннарның экстерьерына бәя бирделәр. Конкурс нәтиҗәләре буенча 8 номинациядә җиңүчеләр билгеләнде. Конкурсның абсолют чемпионы дип Кукмара муниципаль районының «Рассвет» ҖЧҖ зоотехнигы-селекционеры Владимир Ильич Павлов танылды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: