Салым түләүләре-социаль түләүләрнең төп чыганагы

2021 елның 12 мае, чәршәмбе

Төбәк дәүләт хезмәтләрен алганда килеп туган сораулар белән бәйле рәвештә, Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча Идарәсе түбәндәге мәгълүматны җиткерә.

Россия Федерациясе Конституциясенең 57 статьясы нигезендә һәркем законлы рәвештә билгеләнгән салымнар һәм җыемнар түләргә тиеш. Салымнар дәүләт яшәү өчен кирәкле шарт булып тора. Нәкъ менә салымнар дәүләт һәм муниципаль берәмлекләрнең төп керем чыганагы булып тора. Салым түләүләренең күпчелеге бюджет финанславы рәвешендә кире җәмгыятькә кире кайтарыла, шул исәптән социаль түләүләр рәвешендә дә.

Шуны исәпкә алып, 2020 ел ахырында Татарстан Республикасының норматив хокукый актларына үзгәрешләр кертелде, алар нигезендә региональ дәүләт хезмәтләре, гражданнарга социаль ярдәм чараларын да кертеп, Россия Федерациясе бюджет системасының барлык дәрәҗәләрдәге бюджетларга салымнар, җыемнар һәм мәҗбүри башка түләүләр буенча бурыч алучыларда булмаган очракта күрсәтелә.

Бурычлар турында мәгълүматны социаль түләүләрне гамәлгә ашыручы органнар, ведомствоара электрон хезмәттәшлек системасын (СМЭВ) кулланып, салым органнарыннан, конкрет суммалар күрсәтмичә, электрон рәвештә алалар. Бурыч булып санала, теләсә кайсы, хәтта иң минималь суммасы.

Салым органнарыннан социаль түләүләр алучыларга бурычлар булу турында беренчел мәгълүмат алынганнан соң, түләүләрне туктатып тору турында хәбәрнамәләр җибәрелә.

Булган бурычларны түләп бетергәндә, хәбәр итү датасыннан 90 көн эчендә социаль түләүләрне яңадан бирү турында Карар кабул ителә, шул ук вакытта түләүләр аларны бирү туктатылган айларда да башкарыла.

Мөһим! Социаль яклау органнарының салым органнары белән үзара хезмәттәшлеге бары тик электрон рәвештә генә гамәлгә ашырыла, бу органнарга әҗәтләрне кәгазьдә түләү турында белешмә яки квитанцияләр бирү таләп ителми.

Гражданнарның салым бурычы РФ Салым кодексы белән билгеләнгән срокта түләнмәгән очракта барысыннан да ешрак барлыкка килә. Бу очракта, билгеләнгән сроктан соң, мондый салым бурыч статусына (недоимкаларга) ия була һәм аңа түләү буенча бурычны үтәгән көннән соң кичектерелгән һәр календарь көне өчен пенялар исәпләнә. Гражданнар өчен пеняның процент ставкасы бу вакытта гамәлдә булган Россия Федерациясе Үзәк Банкының рефинанслау ставкасының өч йөзлегенә тигез кабул ителә (хәзерге вакытта ул 4,25% ка тигез).

Пеня исәпләү тәртибен исәпкә алып, салымнар буенча недоимка булганда салымнар буенча недоимканы, шулай ук пеня суммасын югарыда китерелгән пеня исәпләү методикасыннан чыгып исәпләнгән.

Шәхси эшмәкәрләр булып торучы гражданнарның салым бурычы составына салым, пенялар, штрафлар, салымнар буенча исәпләнгән, салым салу системасының (кулланыла торган) индивидуаль эшмәкәренә-НДС, НДФЛ, ЕНВД, ЕСХН, УСН яки ПСН, шулай ук бюджеттан тыш фондларга иминият взнослары буенча бурыч керә.

Оешма җитәкчесе статусы булган (булган) физик затлар өчен административ хокук бозу өчен түләнмәгән штраф түләргә мөмкин.

Салым бурычлары турында тулы белешмәләр салым органнары тарафыннан бирелә торган салым, җыемнар, иминият кертемнәре, штрафлар, процентлар буенча исәп-хисапларның торышы турындагы белешмәдә чагыла.

Кәгазьдә белешмәне яшәү (теркәлү) урыны буенча инспекциядә алырга мөмкин.

Гражданнарга уңайлы булсын өчен, салым органнарында бурыч турында мәгълүмат алуның экстрориториаль принцибы гамәлгә ашырылды - бурычны түләү турында квитанцияне Татарстан Республикасының Теләсә кайсы салым органында алырга мөмкин (Россия Федераль салым хезмәтенең 18 нче һәм 20 нче номерлы районара салымнардан тыш).

Салымнар буенча бурычларны түләп була:

- онлайн режимда Россия Федераль салым хезмәте сайты (ФЛНЫҢ шәхси кабинеты һәм ИП, «салым һәм пошлиналар түләү» сервисы) һәм аларның мобиль кушымталары аша; дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр Порталында.

- бурычларны түләү өчен түләү документын алгач, Банк, Россия Почтасы, түләү терминаллары һ. Б. лар аша түләргә кирәк.

Башкарылган түләүләр турында мәгълүмат салым органнарына түләгәннән соң 3 эш көне эчендә керә. Шул ук вакытта түләү көне дип банкка салым түләүченең счетыннан акча күчерүгә йөкләмә бирү яки банкка тапшыру көне санала.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: