Татарстан Росреестры: гараж амнистиясе турында законга кул куелды

2021 елның 6 апреле, сишәмбе

5 апрельдә Владимир Путин «Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында " Федераль законга кул куйды»

Федераль закон нигезендә 2026 елның 1 сентябренә кадәр дәүләт яки муниципаль милектәге гражданнарга Россия Федерациясе Шәһәр төзелеше кодексы гамәлгә кергән көнгә кадәр төзелгән гаражлар урнашкан җир кишәрлекләрен түләүсез бирү һәм кирәкле документлар исемлеге билгеләнә.

Аерым алганда, җир кишәрлеген бирүне алдан килештерү яки җир кишәрлеген бирү турында Карар кабул итүдән баш тарту күздә тотыла, әгәр тиешле гараж суд яки законда каралган тәртиптә сүтелергә тиешле Төзелеш дип танылган булса.

«Моннан тыш, гаражлардан файдаланучы гражданнар һәм гаражлар милекчеләре гомуми файдалану өчен билгеләнгән җир кишәрлекләреннән ирекле һәм түләү алмыйча гына файдалана алалар", - дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Лилия Борһанова.

Шулай ук Татарстан Росреестры республиканың башкарма хакимият органнарына максималь ярдәм күрсәтергә әзер булуы турында хәбәр итә, шул исәптән гражданнарның гараж объектларына хокукларын рәсмиләштерүдә проблемалары тумасын өчен, консультация һәм методик ярдәм дә.

Республикада күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестры мәгълүматлары буенча, гаражны билгеләп, 50 меңгә якын күчемсез милек объекты хокукка ия булучылар турында мәгълүматлары юк. Россиядә барлыгы 3,5 млн гараж исәпләнә. Бу, әлбәттә, үз белдеге белән төзелгән гаражларны исәпкә алмыйча, аларның саны турында төгәл статистик мәгълүматлар юк.

Белешмә:

Федераль закон Дәүләт Думасы тарафыннан 2021 елның 23 мартында кабул ителде һәм Федерация Советы тарафыннан 2021 елның 31 мартында хупланды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: