Татарстан эшкуарлары, гарантияле ярдәм ярдәмендә, 2024 елның I кварталында илкүләм проект буенча 2,5 млрд сум акча җәлеп итә алдылар

2024 елның 4 апреле, пәнҗешәмбе

«Кече һәм урта эшкуарлык» милли проекты кысаларында булган гарантияле республика ярдәме ярдәмендә Татарстан бизнесы 2024 елның I кварталында 2,5 млрд сумлык ташламалы финанслауны җәлеп итә алды.

Агымдагы елның өч аенда республиканың 198 эшкуары 1,0 млрд сумлык Татарстан Республикасы Гарантия фонды поручительлеге рәвешендә дәүләт ярдәменнән файдаланган. Бу аларга бизнеска 2,5 млрд сумлык заем финанслауны җәлеп итәргә мөмкинлек бирде.

Татарстан Республикасының Гарантия фонды, төбәкнең Икътисад министрлыгына караган, финанс оешмалары нәтиҗәсе буенча тотрыклы финанс хәленә ия, әмма кредит алу өчен җитәрлек залог тәэмин ителеше булмаган республика эшкуарлары йөкләмәләре буенча поручительлек бирә.

Эшмәкәрләргә санкцияләр басымы шартларында ярдәм итү өчен эшләнгән «Поддержка – 2024» ташламалы продукты кысаларында Татарстан Республикасы Гарантия фонды республиканың 80 компаниясе өчен 370,4 млн сумлык поручитель булып торды, бу аларга бизнесны үстерү өчен 1 млрд сумга якын акча җәлеп итәргә ярдәм итте. «Поддержка – 2024» продукты буенча поручительлекнең максималь суммасы 70 млн сум тәшкил итә, поручительлек күләме кредит суммасының 50% ка кадәр. Бүләкләү ставкасы теркәлгән һәм 0,5 процент тәшкил итә.

Төбәк Гарантия фонды ярдәменнән республиканың икътисадның барлык тармакларында диярлек эшчәнлек алып баручы эшкуарлары файдалана ала. Исключение булып уен бизнесы өлкәсендә эшчәнлек алып баручы эшмәкәрләр, шулай ук кредит һәм иминият оешмалары тора.

Ислам хокукы каноннарын тотучы республика эшкуарлары да «Даман»продукты буенча шәригать нормаларына туры китереп Гарантия фонды ярдәменнән файдалана алачак. «Даман» продукты буенча поручительлекнең максималь суммасы 50 млн сум тәшкил итә, поручительлек күләме кредит суммасының 50% ка кадәр.

Татарстан эшкуарлары гариза бирә, үз бизнесларын гарантия ярдәме алу шартларына туры килү-килмәвен тикшерә һәм ташламалы программалар турында тулырак мәгълүматны Татарстан Республикасы Гарантия фонды сайтында, Тел.: +7(843)293-16-94, +7(903)061-40-18, шулай ук Казан шәһәре, Мәскәү ур., 55 адресы буенча фондка мөрәҗәгать итеп.

Татарстан Республикасында эшкуарларга ярдәм Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин инициативасы белән оештырылган «Кече һәм урта эшкуарлык» милли проекты кысаларында Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы карамагындагы үсеш институтлары тарафыннан гамәлгә ашырыла.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: