"Һөнәри керемгә салым" салым салу системасын кертү буенча эксперимент

2019 елның 21 марты, пәнҗешәмбе

2018 елның 27 ноябрендә Татарстан Республикасында 2019 елның 1 гыйнварыннан 31 декабренә кадәр "һөнәри керемгә салым" махсус салым режимын билгеләү буенча эксперимент уздыруны регламентлаучы документлар пакеты кабул ителде.

Яңа режим белән физик затлар, шул исәптән милекне кулланудан керемнәр алучы шәхси эшмәкәрләр, шулай ук аларны гамәлгә ашырганда эш бирүчеләре булмаган һәм хезмәт килешүләре буенча ялланган хезмәткәрләрне җәлеп итми торган эшчәнлектән файдалана алачаклар, эшчәнлек алып бару урыны булып Татарстан Республикасы, Мәскәү шәһәре, Мәскәү һәм Калуга өлкәләре территорияләре тора.

Яңа режим өчен салым базасын билгеләгәндә иң чик керемнәр календарь елда 2,4 млн сумнан артып китә алмый.

Салым режимыннан файдаланырга ярамый:
 - подакциз товарлар һәм мәҗбүри маркировкага тиешле товарлар белән сәүдә иткәндә;
 - шәхси, йорт ихтыяҗлары өчен кулланылган мөлкәтләрдән тыш, товарлар яки милек хокукларын яңадан саткан очракта;
 - файдалы казылмалар чыгарганда яки сатканда;
 - эшмәкәрлек эшчәнлеген гамәлгә ашырганда, башка затлар мәнфәгатьләрендә килешүләр йөкләмәләр, килешүләр, комиссия яки агент килешүләре нигезендә.

Нотариуслар, арбитраж идарәчеләр, адвокатлар, бәяләүчеләр, медиаторлар яңа режимны куллана алмый.
            Товарлар (эшләр, хезмәт күрсәтүләр, милек хокуклары) сатудан кергән керемнәр салым салу объекты дип таныла. Салым чоры календарь ае дип таныла. Физик затларга товарлар һәм хезмәт күрсәтүләрне гамәлгә ашырганда салым ставкалары – 4%, шәхси эшмәкәрләргә һәм юридик затларга сатканда-6%. 10 ел дәвамында салым ставкалары артмаячак, ә яңа режимны куллану өчен салым базасы бусагасы кимемәячәк.
             Яңа режим кулланганда Пенсия фондына иминият взносларын түләү бурычы юк, шул ук вакытта ПФРга взносларны ирекле рәвештә башкарырга була.

"Минем салым " мобиль кушымтасы Россия Федераль салым хезмәте сайтында 2019 елның 1 гыйнварыннан да соңга калмыйча урнаштырылачак һәм салым инспекциясеннән башка салым органнары белән барлык хезмәттәшлекне дә гамәлгә ашырырга мөмкинлек бирәчәк.

Закон тарафыннан шулай ук салым түләүченең электрон мәйданчык операторы яки кредит оешмасы аша салым органы белән үзара хезмәттәшлеге каралган, аларның исемлеге «минем салым»мобиль кушымтасында урнаштырылачак.

Салымны исәпләүне салым органы бер айдан соң «минем салым " кушымтасында җитештерелгән исәп-хисаплар турындагы мәгълүматлар нигезендә башкарачак.

Хисаплылардан соң килүче айның 12 числосына кадәр салым суммасы белән үзмәшгульләштерелгән хәбәрнамә формалаштырылачак һәм җибәреләчәк. Салым түләү срогы-хисап өчен киләсе айның 25 числосыннан да соңга калмыйча. Салым хисабын тапшыру бурычы юк.

«Профессиональ керемгә салым» режимына күчкән салым түләүчеләр контроль-касса техникасын кулланудан азат ителгән-сатып алучылар белән барлык исәп-хисаплар, касса чегы формалаштыруны һәм сатып алучыга җибәрүне дә кертеп, турыдан-туры «минем салым»мобиль кушымтасында гамәлгә ашырылачак.

Закон тарафыннан 10 мең сум күләмендә салым исәп-хисабы каралган, ул теркәлгәннән соң ук мобиль кушымтада исәпләнәчәк һәм акрынлап салым түләү белән күчереләчәк: әгәр салым 4% ставка буенча түләнә икән, керемнең 1% ын тәшкил итәчәк, 6% ставка белән хисап керемнең 2% ын тәшкил итәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: